Opieka nad adoptowanym zwierzęciem to duża odpowiedzialność. Jeśli nie jesteś pewien, czy będziesz mógł zapewnić mu należytą opiekę, zadaj sobie kilka podstawowych pytań:
- Czy masz odpowiednie warunki mieszkaniowe i finansowe? Psu należy zapewnić jego własny kąt, karmę oraz wyprawkę (obroża, smycz, kaganiec, legowisko, miski, zabawki).
- Czy masz wystarczająco dużo czasu w Twoim życiu dla czworonoznego przyjaciela? Każde zwierzę potrzebuje uwagi, czułości i troski.
- Czy wszyscy domownicy będą troszczyć się o Twojego psa? To ważne, aby cała rodzina była zaangażowana w wychowanie psa, pozwoli to uniknąć wielu problemów.
- Jak często wyjeżdzasz? Czy masz z kim zostawić w tym czasie Twojego pupila? Jeśli nie – już przy adopcji zgłoś takie zapotrzebowanie do Fundacji.
Przygotuj się
Jeśli zdecydowałeś, że zaadoptujesz zwierzaka, pamiętaj, żeby zdobyć podstawową wiedzę na temat potrzeb i opieki nad psem czy kotem.
- Kup odpowiednią karmę, miski na jedzenie i wodę, smycz, obrożę i kaganiec, legowisko, zabawki pomoga przełamać pierwsze lody.
- Przygotuj Twój dom: zabezpiecz kable i cenne przedmioty przed pogryzieniem, okna i balkon przed wypadnięciem zwierzęcia, usuń niebezpieczne i trujące rośliny, okryj fotele i kanapy.
Zwierzę to obowiązki
- Pies lub kot żyje nawet do 20 lat.
- Zwierzęciu należy zapewnić odpowiednie odżywianie, coroczne szczepienia ochronne, szczepienia przeciw wściekliźnie oraz odrobaczanie co 6 miesięcy.
- Pies powinien codziennie wyjść na spacer, nawet jeśli cały dzień spędza na ogrodzie. Ponadto powinien wychodzić na smyczy, z identyfikatorem i w kagańcu. Powinieneś także sprzątać po nim nieczystości.
- Psa należy nauczyć posłuszeństwa i zasad, aby łatwiej funkcjonował w społeczeństwie.
- Każde chore zwierzę wymaga pomocy weterynarza i leczenia, co generuje koszty.
- Nieplanowanemu rozrodowi należy zapobiegać przez kastrację lub sterylizację.
- Jeśli zaadoptujesz kota, pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu okien i balkonu, aby kot nie wypadł na zewnątrz. Zawsze przenoś go w transporterze i nie zostawiaj samego w samochodzie.
- Pamiętaj, że zwierzę to nie zabawka, lecz czująca i myśląca istota żywa, którą powinno się traktować jak członka rodziny.
Pierwsze dni
Adopcja dla zwierzęcia to zmiana dotychczasowych warunków życia, wiążąca się z nowymi oczekiwaniami opiekunów. To trudny czas, jednak dzięki Tobie zwierzę może przeżyć go bez dodatkowego stresu. Poświęcenie mu uwagi i czasu oraz określenie zasad to najważniejsze rzeczy, które muszą nastąpić zaraz po pojawieniu się nowego domownika.
Młode zwierzęta łatwo się uczą i przystosowują, wystarczy spędzić z nimi odpowiednią ilość czasu w ciągu dnia i otoczyć troskliwą opieką. Zwierzęta, które dorastały wśród ludzi także bardzo szybko przypominają sobie o panujących w domu zasadach i prędko uczą się współpracy z człowiekiem i otoczeniem. Jeśli jednak zdecydowałeś się na adopcję zwierzęcia, które doznało w swoim życiu krzywdy, musisz pamiętać, że wymagać będzie ono szczególnej troski, a przede wszystkim wiele czasu. Na pewno udzielimy Ci w tej kwestii pomocy, wspierając Cię w socjalizacji zwierzęcia. W przypadku psów najważniejszą kwestią będzie ustalenie jednomyślnych zasad i budowanie relacji. Zarówno psu jak i kotu w pierwszych dniach po adopcji będziesz musiał zapewnić spokój i umożliwić bezstresowe zapoznanie się z otoczeniem.