792 022 444
  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Adopcja psa

  Adopcja to jedna z najbardziej ostatnimi czasy popularnych form nabycia zwierzęcia. Dzięki niej również bezdomne i porzucone psy i koty mają szansę na znalezienie idealnego dla siebie domu.

   Najczęściej adoptowanymi zwierzętami domowymi są psy i koty. Zdarza sięrównież, że do adopcji organizacje pro-zwierzęce, osoby prywatne czy schroniska przekazują konie, zwierzęta gospodarskie czy gryzonie albo ptaki. Adopcja zwykle oznacza przygarnięcie pod swój dach zwierzęcia, które w swoim życiu już jakiś etap ma za sobą: zostało oddane do schroniska przez poprzednich właścicieli, wyrzucone z pędzącego samochodu wprost na ulice bądź po prostu urodziło się jako potomstwo bezdomnego zwierzęcia. Przypadki porzuceń zwierząt domowych można by mnożyć w nieskończoność.

Czytaj więcej: Adopcja psa

Nowy pies w domu

  Przygarnięcie do rodziny nowego psa zawsze łączy się z emocjami. Bardzo ważne jest jednak, aby emocje te nie przysłoniły zdroworozsądkowego myślenia. Tylko dzięki niemu pies przybędzie do naszego domu bez nerwów i niepotrzebnego stresu.

  Pojawienie się psa w rodzinie zawsze wzbudza szerokie zainteresowanie ze strony przyjaciół , dalszej rodziny i znajomych. Osoby, które zdecydowały się dać psu dom, najczęściej też same są tak tym faktem podekscytowane, że już w momencie pojawienia się psa popełniają szereg błędów, które mają wpływ na układanie późniejszej dobrej z nim relacji. Z tego powodu warto wiedzieć, co dobrze jest zrobić, a czego raczej unikać, gdy pies trafia do nowego domu.

Czytaj więcej: Nowy pies w domu

Nauka czystości w domu psów adopcyjnych

   Problemy z zachowaniem czystości w domu mają nie tylko szczenięta, ale także dorosłe psy z adopcji. Jakie są tego przyczyny i w jaki sposób walczyć z tym problemem?

 

   Brudzenie w domu jest problemem, z którym mogą zetknąć się właściciele psów na każdym etapie życia swoich podopiecznych. O ile jednak szczenię spotyka się zazwyczaj ze zrozumieniem opiekunów (wiadomo, że dopiero musi się nauczyć), to w wielu przypadkach od dorosłych psów oczekuje się, że będą umiały zachować czystość w domu niejako „automatycznie”, właśnie ze względu na swój wiek. Jest to częsty argument osób, które adoptują psa dorosłego. W zaskakująco wielu przypadkach ta teoria się sprawdza: wiele adoptowanych, dorosłych psów, które przez wiele miesięcy przebywały w kojcach i musiały tam załatwiać potrzeby fizjologiczne, nie wykazuje tego problemu w nowym domu.

Czytaj więcej: Nauka czystości w domu psów adopcyjnych

Adopcja starego psa - dlaczego warto?

   Myślę, że istnieje na świecie wyraźna niesprawiedliwość, że wszystko co młodsze, nowsze, ładniejsze jest jednak lepsze. Kategorie nowsze/lepsze zaczynają jakby współistnieć nierozerwalnie. Myślę, że jest to pewne znamię naszych czasów, dość szybkich, symbolicznych, oryginalnych, nacechowanych raczej chęcią posiadania niż doświadczania... I w takim oto świecie, między nami są stare meble, stare domy, stare auta - doceniane przez tzw. koneserów. Żyją też wśród nas starsze osoby, o których opiekę dbają tzw. dobrzy ludzie... Są również stare psy, którymi zajmują się... no właśnie - kto? Czas zadbać o choć jednego psiego staruszka, czas na Ciebie!    

   Stare samotne pieski nie były zawsze ani stare, ani samotne, z czasem ich los przestał być dla kogoś ważny i tak oto trafiły do schronisk, przytulisk czy organizacji pro-zwierzęcych. Czasem młode psy starzeją się w tego typu placówkach. Zdarza się, ze psu umiera opiekun i zwierzęciem nie ma się kto zająć - po wielu latach związania z jedną osobą, zostaje na ulicy.

Czytaj więcej: Adopcja starego psa - dlaczego warto?

Lęk separacyjny u psów adoptowanych

 

Lęk separacyjny  jest problemem wielu właścicieli psów, nie tylko tych pochodzących z adopcji, choć niektóre statystyki wskazują, że psy adoptowane wykazują go częściej. Przyczyna tego zjawiska jest trudna do ustalenia, a powodów może być kilka.

 

Przyczyny lęku separacyjnego u psów adoptowanych

   Być może powodem jest wspomnienie o porzuceniu psa, może to wynik zmiany domów i warunków w jakich przebywa zwierzę, a może stosunkowo często decydujemy się adoptować nie tego psa, który wita się z nami spokojnie i równie spokojnie daje nam odejść, lecz tego, który na nasz widok skacze, próbuje dosięgnąć łapami, a potem długo wyje, gdy odchodzimy od kojca. Tak samo często „chorują” zapewne szczenięta, które przez cały początkowy okres (np. wakacji) nie zostają same, a potem nagle we wrześniu zostają rzucone na głęboką wodę i mają spędzać w domu samotnie 6-8 godzin. Niezależnie od tego, lęk separacyjny jest zaburzeniem, które można skutecznie wyleczyć lub choćby ograniczyć jego intensywność, choć  czas trwania terapii jest bardzo zmienny.

Czytaj więcej: Lęk separacyjny u psów adoptowanych