792 022 444
  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Adopcja psa – na co się przygotować?

   Oddanie bądź porzucenie zwierzęcia często jest konsekwencją wcześniejszej niechęci właściciela wobec niego, niewłaściwego traktowania, zaniedbań, a nawet krzywd. Dlatego też, adoptując dane zwierzę, musimy liczyć się z tym, że opieka nad nim wymagać będzie początkowo zwiększonego zaangażowania i wkładu, czy to weterynaryjnego, czy behawioralnego.

Są również sytuacje, kiedy do organizacji trafiają psy młode lub w typach różnych ras, piękne, zdrowe i ułożone, tzw. psy gotowe do adopcji "od zaraz".

W większości przypadków zwierzęta wystawione są do adopcji przez organizacje, do których trafiły jako porzucone, znalezione czy oddane. Organizacje tego typu główny nacisk zawsze kładą na leczenie i wychowanie danego zwierzęcia tak, by w jak najlepszym stanie przygotować je do zamieszkania w nowym domu, przy nowej rodzinie.

Przygotowanie psa do adopcji

   Niezwykle istotnym elementem przygotowującym danego psa do procesu adopcji jest zadbanie o jego poprawny stan psychiczny. Zdarza się bowiem, że psy „po przejściach” wymagają odpowiedniego rodzaju treningu np. z powodu zbyt dużego stopnia wycofania, odczuwania lęku przed ludźmi lub po prostu treningu posłuszeństwa, który usprawni komunikację psa z człowiekiem.

   Procesem, który powinien rozpocząć się, gdy dane zwierzę trafia pod opiekę organizacji, jest jego profilowanie, tj. z każdym dniem poznawanie go i ustalanie, w jakich warunkach będzie się czuło najlepiej oraz jaki zakres doświadczenia ze strony nowych opiekunów będzie wymagany.

   Organizacje często współpracują z behawiorystami i trenerami, tak by jak najdokładniej ocenić stan psychiczny psa. Również wolontariusze, którzy na co dzień opiekują się psami, są osobami doświadczonymi w zakresie pracy z nimi.

Jaki pies – taki dom

   Profil psa zawiera w sobie takie elementy, jak: zdolność do życia w towarzystwie dzieci, akceptację (bądź jej brak) innych zwierząt, stopień posłuszeństwa oraz wszelkie inne umiejętności ze strony psa, ale i trudności, którym podołać będzie musiała dana osoba. Dla przykładu: 7 letni, chory na dysplazję owczarek niemiecki, akceptujący w pełni towarzystwo innych psów i nie tolerujący kotów, na pewno nie może zamieszkać w mieszkaniu na 5 piętrze bez windy, z kotem na pokładzie. Suczka wykazująca agresję w stosunku do psów powinna być jedynym psem w domu, a młody pies zupełnie nie reagujący na komendy, rozbrykany i temperamentny musi trafić do osób, które przebyły już kiedykolwiek trening z psem, znają zasady pracy z czworonogiem oraz wyrażają dużą determinację do uczęszczania na zajęcia w szkółkach dla psów.

    Każdy pies powinien zostać scharakteryzowany już podczas pobytu w tzw. Domu Tymczasowym. Wówczas wdrażane są elementy treningu oraz leczenie ewentualnych schorzeń. W trakcie tych prac lub po ich zakończeniu, rozpoczyna się etap poszukiwania odpowiednich opiekunów adopcyjnych.

   Adopcja psa – dom stały

    W zależności od cech osobniczych danego psa, poszukiwany jest opiekun o konkretnych predyspozycjach. Są jednak pewne stałe kryteria, które muszą być spełnione, by dana osoba mogła być brana pod uwagę. Każda organizacja pro-zwierzęca czy osoba, która zajmuje się adopcjami, ma własne oczekiwania względem przyszłego domu stałego dla zwierząt. Zazwyczaj najważniejszym warunkiem jest to, aby osoby, które są chętne na adopcję zwierzęcia, wcześniej nie oddawały zwierząt, nie znęcały się nad nimi, nie zaniedbały leczenia czy pielęgnacji, doprowadzając do choroby czy śmierci zwierzęcia. Istotne jest również to, aby były to osoby, które nie będą skłonne do porzucenia zwierzęcia, gdy to zacznie sprawiać problemy czy będzie wymagało opieki weterynaryjnej. Zwierzęta nie są wydawane do adopcji osobom niepełnoletnim, nadużywającym alkoholu albo innych środków odurzających, albo nie mającym środków na utrzymanie psa. Jeżeli wszystkie kryteria są spełnione, zwykle zadawane są podczas rozmowy kolejne pytania, które pozwalają poznać się wzajemnie i ocenić, czy wskazany dom będzie tym jedynym, wyjątkowym dla danego psa.

    Adopcja psa w związku z powyższym wymaga odpowiedzialności ze strony osób chętnych do zostania domem stałym dla psa. Jest również piękną formą altruizmu - wystarczy tylko rozejrzeć się dookoła, by zrozumieć, że dać wspaniały dom psu czy kotu, który go nie ma, to dla tych zwierząt szansa na dobre, pozbawione zagrożeń życie, a dla człowieka niejednokrotnie jedna z najciekawszych przygód. Nie ma bowiem piękniejszego doświadczenia dla miłośnika psów czy kotów niż patrzeć, jak pod jego skrzydłami, z porzuconego, skrzywdzonego czworonoga rodzi się nowe, piękne, pewne siebie zwierzę.

    Czy pies, czy kot - wdzięczność jest ogromna. Musimy się tylko postarać zrozumieć ich świat, który, choć pozbawiony słów, pełen jest emocji i instynktów, których poznawanie da nam nowe spojrzenie na zwierzęta, a tym samym wzbogaci nasz ludzki świat.